Nodarbību meistarklase meitenēm
Katram bērnam ir savi sapņi. Visdažādākie. Tos visbiežāk piepilda paši vecāki. Taču īpašajiem bērniem, kurus skarusi smaga slimība, ir pavisam citi sapņi, un ne vienmēr tie ir tik vienkārši piepildāmi.
2019.gadā BeOpen realizēja labdarības programmu – Palīdzam piepildīt īpašo bērnu sapņus. Tās uzdevums – uzdāvināt pozitīvas emocijas, palīdzēt augt un attīstīties, kļūt patstāvīgākiem un pašapzinīgākiem tiem bērniem, kuru ikdienā ir ne mazums sāpju, skumju un pārdzīvojumu.
Programmas pirmie dalībnieki – četri bērni ar kustību traucējumiem no Rīgas un Valmieras ir saņēmuši savu īpašo trīsriteni, kas viņiem dod iespēju justies tikpat līdzvērtīgiem kā veselie vienaudži un vienlaikus veicina rehabilitāciju.
Velosipēdi aprīkoti ar speciāliem stiprinājumiem kāju pēdām un muguras balstam. Papildus braucamrīks tiek aprīkots arī ar elektrisko piedziņu, lai kustību uz priekšu var turpināt arī tad, kad kājiņas minoties būs nogurušas.
Programmas dalībnieku otrajā grupā ir trīs fantastiskas meitenes jutīgajā vecumā, kad sapņots tiek par skaistām kleitām un svētkiem piemītošo pošanos un rotāšanos. Taču šo meiteņu ikdiena ir ratiņkrēsls, bieži vien tam klāt nāk noslēgtība un bailes būt nesaprastām un nepieņemtām savu vienaudžu vidū.
Projekta ietvaros trim meitenēm – Elīnai no Salacgrīvas, Diānai no Rīgas un Jekaterinai no Ogres radīta brīnišķīga dāvana – teorētisko un praktisko nodarbību meistarklase. Saņemtas ne tikai jaunas zināšanas, bet iegūta arī lielāka ticība sev un tik ļoti nepieciešamā apziņa, ka ratiņkrēsls vai citi kustību ierobežojumi nav šķērslis sievišķīgam skaistumam un spilgtas, interesantas personības izaugsmei.
Projekts realizēts sadarbībā ar žurnālu IEVA: papildus nodarbību meistarklasei tapa brīnišķīga fotosesija un nopietna saruna par meiteņu talantiem, uzņēmību, neatlaidību un arī par to, kas dažkārt sāpina. Šīs sarunas un fotogrāfijas publicētas žurnāla IEVA 20.novembra numurā.
Elīna Ozola ir dzīvespriecīga un aktīva meitene no Liepupes. Viņa no sirds aizraujas ar mūziku, ir piedalījusies simtgades Dziesmu svētkos. Elīna šogad ir absolvējusi Salacgrīvas vidusskolu un nopietni domā par turpmākajām studijām un profesijas izvēli. Visas šīs citiem pašsaprotamās vēlmes Elīna un viņas vecāki sasnieguši ar smagu darbu, jo Elīna ir piedzimusi ar diagnozi, kas neļauj skriet ar draudzenēm pa ziedu pļavu vai ziemā piedalīties sniega kaujās. Kājas ātri nogurst, un pastaigas visbiežāk jāveic ratiņkrēslā.
Elīna uzticamākais draugs ir zeltainais retrīvers Korijs, kuru Elīna kopā ar pieredzējušu kinoloģi skolo par savu palīgu un asistentu.
Diānai Krauklei ir 17 gadi – brīnišķīgs vecums, kad gribas sapņot un mīlēt. Tomēr jauniete ir spiesta cīnīties par katru patstāvīgi veikto soli. Kad Diānai bija deviņi mēneši, ārsti diagnosticēja viņai bērnu cerebrālo trieku (BCT). Pateicoties ziedotāju lielajam atbalstam, šogad Diāna Vācijā ir saņēmusi speciālu kompresijas apģērbu “SPIO” un ortozes kāju pēdām. Tās notur ķermeni pareizā stāvoklī un mazina patoloģisko muskulatūras tonusu. Pateicoties tam, Diāna spēj patstāvīgi pārvarēt nelielus attālumus.
Diānas dienas ir ļoti piesātinātas – skola, fizioterapija, ārsti, nodarbības baseinā, kursi… Reti izdodas mājās būt ātrāk par astoņiem. Un tad vēl jāpaspēj izpildīt mājasdarbus. Taču Diāna ir ļoti uzcītīga meitene. Viņa nepadodas un ir dzīvespriecīga un ļoti sirsnīga meitene.
Jekaterina Ļebedeva ir ogrēniete, ļoti īpaša jauniete. Šķiet neticami, taču Katja, būdama gadiem piekalta pie ratiņkrēsla, māk priecāties par dzīvi daudz vairāk, nekā dažkārt pilnīgi veseli cilvēki. Pat grūti iedomāties, cik smagi klājas meitenei, kas nevar piecelties kājās, nomazgāties, apģērbties un paēst bez citu cilvēku palīdzības. Taču viņa neļauj sev padoties.
Vēl vairāk – domājot par savu nākotnes attīstību un darba iespējām, viņa nesen ir uzsākusi studijas Rīgas Stradiņa universitātes Multimediju komunikācijas programmā. Lai kļūtu pēc iespējas patstāvīgāka, Katja atrada Nīderlandes klīniku, kas pēc individuāla pasūtījuma izgatavo ierīci ArmonElemento. Pateicoties ziedotājiem, Katja ir pirmā jauniete Latvijā, kurai ir šīs divas “elektroniskās rokas” un pašlaik viņa apgūst iemaņas, lai ar tām veikli darbotos.
Lai mums arī turpmāk izdodas daļu no sava prieka uzdāvināt šiem bērniem un piepildīt viņu mazos lielos sapņus!